Sól

Projekt "Sól" jest zakrojonym na szeroką skalę społecznym działaniem w przestrzeni Krakowa. Głównym przedmiotem naszego zainteresowania są drobne punkty handlowo-usługowe, które przetrwały polską transformację polityczną - strefy kształtujące tożsamość miasta, tworzące wokół siebie wieloletnie mikrospołeczności, specyficzne 'generatory zaufania' w przenikniętej nieufnością rzeczywistości. Fryzjer, antykwariat, sklep spożywczy, szewc, parasolnik, zakład fotograficzny, lokal dancingowy, cukiernia - to przykłady miejsc, którym chcielibyśmy się bliżej przyjrzeć.
Poprzez szereg współzależnych działań z pola nauki (badania, wykłady, warsztaty na temat gentryfikacji), sztuki (mikro-prace artystyczne we wspomnianych miejscach) i edukacji (stworzenie specjalnej mapy i tras wycieczkowych) chcemy przyczynić się do zbadania i rozwinięcia zapomnianego i niedocenianego obszaru tkanki miejskiej Krakowa. Zachęcamy do nadsyłania wszelkich informacji na jego temat (fotografie, wspomnienia, historie) do koordynatorek części badawczej projektu Katarzyny Skąpskiej i Małgorzaty Szczygieł (adres: sol.krakowska@gmail.com).

Obecnie w projekt zaangażowane są: Muzeum Galicja, Fundacja SPLOT, grupa artystyczna Strupek, Małopolski Instytut Kultury oraz Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie.
Zapraszamy do współpracy wszelkie inne osoby i organizacje.
Koordynatorzy projektu: Mateusz Okoński, Aneta Rostkowska (projektsolkrakow@gmail.com)