Wernisaż akcji "Cukier" - zdjęcia i tekst kuratorski
Oto zdjęcia z wernisażu akcji Szymona Kobylarza "Cukier" w Pracowni Cukierniczej Jacka Galganka przy ulicy Karmelickiej 23 w Krakowie. Pracę artysty można oglądać w cukierni do końca czerwca.
Akcja została zrealizowana przez Bunkier Sztuki w ramach projektu „po kapitalizmie”, we współpracy z projektem „Sól”.
http://www.facebook.com/projekt.sol
http://www.pokapitalizmie.blogspot.com/
http://www.facebook.com/pokapitalizmie
Tekst kuratorski:
MASZYNA DO PODRÓŻOWANIA W CZASIE
Opis urządzenia:
1. Maszyna przenosi użytkowników wyłącznie do okresu, kiedy w pracowni cukierniczej pana Jacka Galganka wytwarzano tzw. gałganki: waflowe kule wypełnione maślano-orzechową masą zanurzone w czekoladzie i posypane wiórkami kokosowymi, mielonymi orzechami oraz drobno siekanymi migdałami.
2. Maszyna jest obsługiwana ręcznie. Ogrzewana jest węglem. Urządzenie ma prostą konstrukcję, jest łatwe w obsłudze i niezawodne, może pracować w trybie 24-godzinnym.
3. Maszyna wytwarza półkulki waflowe, które następnie można wypełniać słodką masą. Umożliwia jednoczesny wypiek 6 półkulek waflowych.
4. Przenoszenie w czasie następuje wyłącznie w wyobraźni poprzez wyobrażoną symulację hipotetycznego współczesnego procesu produkcji gałganków przy pomocy maszyny oraz jego wyobrażonego efektu. Maszyna nie oddaje wiernie prawdziwego procesu produkcji gałganków, który obecnie – z racji nieobecności wszystkich zaangażowanych podmiotów i maszyn – nie jest możliwy do zrealizowania. Podróż w czasie nieuchronnie odbywa się bowiem poprzez teraźniejszość, która naznacza przeszłość swym własnym charakterem – kształt gałganków zależy każdorazowo od kształtu maszyny i sposobu jej użycia przez daną osobę. Dlatego też reklamacji nie uwzględnia się!
5. Maszyna zasadniczo wytwarza obiekty słodkie, ale ponieważ dzieje się to w atmosferze wypełnionej kryształkami Soli, ostateczny efekt smakowy jest słodko-słony (a w przypadku bardziej pesymistycznie nastawionych osobników – słodko-gorzki), co oczywiście daje do myślenia. Zwraca się uprzejmie uwagę Szanownemu Państwu, że i cukier i sól są podobne, bo oba tworzą kryształki (!) – przejrzyste, racjonalne, iście modernistyczne struktury (w opozycji do rozmytych, nieprzejrzystych postmodernistycznych, które zarówno Szanownemu Państwu, jak i nam, autorom projektu, przestały już smakować).
6. Składniki przeznaczone do produkcji wafli, jak i pozostałych elementów gałganków prosimy przed zmieszaniem dokładnie odważyć na dostępnej w zakładzie wadze. Uwaga! Nie eksperymentować z innymi rodzajami składników, w szczególności nie dodawać polepszaczy i aromatów. Grozi to przeniesieniem do innego czasu niż zamierzony – najprawdopodobniej w którąś z możliwych przyszłości albo nawet na inną planetę (!). Udowodniono, że w przypadku osób, które nie zastosowały się do tej części instrukcji, nawet jeśli udało im się powrócić do teraźniejszości, maszyna nie przeniosła ich już nigdy do właściwego czasu (słowem: nie było dla nich tej określonej przeszłości!).
7. Maszyny używać może każdy niezależnie od wieku, płci, charakteru, zawodu, poziomu zamożności i poglądów politycznych
Zasady bezpieczeństwa:
Podczas obsługi maszyny należy zastosować się do następujących zaleceń:
1. Przeczytać dokładnie instrukcję.
2. Używać urządzenia wyłącznie do przeznaczonego celu.
3. Nie dotykać rozgrzanych powierzchni. Używać wyłącznie uchwytów.
4. Zachować szczególną ostrożność, gdy urządzenie obsługiwane jest przez dzieci lub w ich obecności.
5. Przed wymianą części i czyszczeniem pozostawić urządzenie do wystygnięcia.
6. Nie używać urządzenia na wolnym powietrzu.
7. Zaleca się zachowanie niniejszej instrukcji obsługi na przyszłość, a w przypadkach skutecznego przeniesienia się w czasie również na przeszłość!
8. Urządzenie przeznaczone jest tylko do użytku w Krakowie, w pracowni cukierniczej Pana Jacka Galganka przy ulicy Karmelickiej 23. Wykazano, że w innej atmosferze, bez patriotyczno-konstruktywistyczno-popartowego (róż!) wystroju wnętrza, maszyna złośliwie zacina się.
9. Oddawać do naprawy tylko w pracowni wynalazcy – Szymona Kobylarza.
Instrukcja obsługi:
1. Rozpalić węgiel pod maszyną i poczekać aż urządzenie nagrzeje się. W tym czasie przygotować ciasto.
2. Otworzyć klapę maszyny i wlać ciasto do blachy, ale nie po same krawędzie.
3. Zamknąć pokrywę, nie przytrzymywać uchwytu podczas pieczenia, ponieważ ulatniająca się para jest bardzo gorąca.
4. Potrzeba około 10 minut, by wafle zarumieniły się na złoty kolor.
5. Kiedy wafle się pieką, pokrywa łatwo daje się unieść. Jednak nie należy podnosić jej podczas pierwszych minut pieczenia.
6. Po upływie wspomnianego czasu, należy delikatnie unieść pokrywę i sprawdzić stopień zarumienienia. Lekki opór przy podnoszeniu pokrywy oznacza, że wafle nie są jeszcze całkiem gotowe. Wtedy należy ponownie zamknąć pokrywę i poczekać z następną kontrolą, aż urządzenie przestanie parować.
7. Kiedy pieczenie zostało zakończone, należy zgasić ogień pod urządzeniem i podnieść pokrywę, aby blachy mogły wystygnąć.
8. Potem należy wyczyścić blachy: za pomocą specjalnej szczoteczki usunąć resztki ciasta i przetrzeć blachy czystą ściereczką, by usunąć resztki tłuszczu.
9. Upieczone półkulki waflowe należy posmarować masą grylażową (od strony wgłębień!) i złożyć je (skleić) płaszczyznami przesmarowanymi tak, aby w przekroju uzyskać kulki. Tak przygotowane kulki zanurzać w roztopionej czekoladzie oraz w mieszaninie wiórków kokosowych, mielonych orzechów i posiekanych migdałów. Dobrze smakują z mrożoną kawą, która również stanowiła niegdyś specjalność zakładu.
Pierwsze użycie:
1. Zaobserwowano, że pierwsze użycie maszyny (a w niektórych przypadkach nawet każde!) powoduje uczucie smutku, nostalgii, lekkiej melancholii, które jednakowoż nie jest groźne dla zdrowia. Gdzieś za tym smutkiem kryje się intuicja pewnej „wiedeńskości” oraz „lwowskości”, ale to jest zrozumiałe, bo rodzina wynalazcy gałganków z tymi stronami jest związana, więc tak być musi.
2. Częste użycie maszyny grozi za to nadmiarem, ale nie masy ciała, lecz wrażeń optycznych, dotykowych, smakowych i zapachowych. „Cukier” krzepi ale nie tuczy!
3. Badanie przeprowadzone na 3 wiarygodnych osobach oraz 2 zwierzętach wykazało, że osobnicy często korzystający z maszyny, przestają przebywać w miejscach, w których serwuje się słodycze nieposiadające interesującej, związanej z Krakowem, historii. Maszyna ma zatem nieznacznie uzależniający charakter - wywołuje pragnienie otaczania się aurą historii i kolejnych podróży w czasie. Prosimy zatem dobrze zastanowić się przed jej użyciem! Nie ponosimy odpowiedzialności za ewentualne niepożądane skutki, przed którymi ostrzegliśmy w niniejszym dokumencie!
Aneta Rostkowska, kuratorka
Zapraszamy na wernisaż i dwa spotkania w ramach projektu "Sól"!
W maju projekt "Sól" podejmuje współpracę z realizowanym w Bunkrze Sztuki w Krakowie projektem "Po kapitalizmie". Zapraszamy na trzy wspólne wydarzenia: wernisaż, spotkanie z artystą i wykład. Poniżej informacje.
18.05.12 (piątek), godz. 18 // Wernisaż akcji "Cukier"
Zapraszamy na wernisaż akcji artystycznej "Cukier" Szymona Kobylarza.
Pracownia Cukiernicza Jacek Galganek, ul. Karmelicka 23, Kraków.
Szymon Kobylarz (ur. 1981) – malarz, twórca makiet, instalacji i sytuacji przestrzennych. Podczas studiów w Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach świadomie odchodzi od malarstwa na rzecz innych środków wyrazu. Od 2007 roku pracuje jako asystent w pracowni malarstwa na macierzystej uczelni. Założyciel kolektywu artystycznego Ośmiornica. W instalacji Cela Pana Jana Kolano (2008) opowiada historię genialnego więźnia, który mimo odcięcia od świata zagłębia się w tajniki fizyki, astronomii i matematyki. Z tytułowym Janem Kolano jednak nie ma bezpośredniego kontaktu, a cała praca powstaje w oparciu o doniesienia medialne. Niesamowite jonoloty antygrawitacyjne (2008) to przede wszystkim cykl obrazów zainspirowanych prezentowanymi w Internecie konstrukcjami jonolotów unoszących się w powietrzu dzięki wykorzystaniu zjawiska wiatru jonowego. W instalacji ECHELON70 (2009) snuje opowieść o globalnej inwigilacji i systemie, który służy do przechwytywania większości sygnałów cyfrowych na świecie, a którego symbolem stały się ogromne, białe kule kryjące radary. O tym jak obronić się w sytuacji globalnego zagrożenia opowiada projekt Civile Defence (2009). Kobylarz zainspirowany filmami typu „zrób to sam” stworzył „przewodnik” z instrukcjami w jaki sposób zbudować „potato gun” czy maskę gazową z butelki coca-coli. Człowiek, który przeżył koniec świata (2011) to instalacja, której główny bohater jest fikcyjny. Wiemy o nim jednak to, że zamierza przetrwać koniec świata (który ma nastąpić w 2012 roku) w kapsule, która wyniesie go na orbitę.
http://www.facebook.com/events/150460428417753/
http://www.facebook.com/events/150460428417753/
25.05.12 (piątek), godz. 18:30, Bunkier Sztuki
Wykład dr Andreasa Billerta
Wykład dr Andreasa Billerta
"Rozwój kapitalistycznego miasta między dezintegracją i reurbanizacją.
Miasto postindustrialne jako Miasto Społeczne?"
W trakcie wykładu ukazane zostaną mechanizmy rozwojowe miasta w systemie gospodarki rynkowej jako społeczno-polityczne procesy wyważania interesów gospodarczych oraz potrzeb i aspiracji społecznych.
Andreas Billert – były wykładowca Uniwersytetu Viadrina, specjalista w dziedzinie rozwoju i rewitalizacji obszarów miejskich. Kierował projektami odnowy miast w Niemczech i był ekspertem miast polskich. Obecnie doradza inicjatywom zgromadzonym wokół Kongresu Ruchów Miejskich.
http://www.facebook.com/events/298817493537753/
http://www.facebook.com/events/298817493537753/
31.05.12 (czwartek), godz. 18:30, Bunkier Sztuki
Spotkanie z Szymonem Kobylarzem "Meeting room"
Spotkanie z artystą, w trakcie którego przedstawi on swoje prace, rozpoczynając od jednej z pierwszych, stanowiącej dla pozostałych rodzaj „pliku źródłowego”. Pracą tą jest meeting room Magazynier zaprojektowany przez Szymona Kobylarza dla Galerii Kronika w Bytomiu w 2011 roku. To propozycja dla instytucji sztuki w czasie jej permanentnego kryzysu ekonomicznego. Szymon Kobylarz postanowił na użytek Kroniki zniszczyć dużą część swoich – wystawianych dotąd – prac i dać im „drugie życie”, zamieniając je w aranżację przestrzeni galerii. Artysta przerobił elementy swych instalacji m.in. na bar, konsolę dla dj’a, scenę do spotkań i dyskusji, mównicę, miejsca na krzesła, dostosowując je do praktycznych potrzeb użytkowników pomieszczenia.
http://www.facebook.com/events/429548140406454/
http://www.facebook.com/events/429548140406454/
Projekt "Po kapitalizmie"
„Wyobraźmy sobie obszar, w którego obrębie do pewnej populacji dociera, że gromadzenie kapitału bez końca nie jest ani możliwe, ani pożądane, i w związku z tym wierzy ona, że inny świat nie tylko jest, ale musi być osiągalny. W jaki sposób taka zbiorowość powinna wejść na drogę ku innym rozwiązaniom?
Oczywiście, że to utopijne! Ale co z tego! Na nic innego nas nie stać”.
David Harvey, Enigma kapitału i kryzysy kapitalizmu, Oxford University Press 2010, s. 229, 231.
Projekt realizowany w nowej przestrzeni Bunkra Sztuki. W ramach czterech ściśle ze sobą związanych modułów – miasto, teoria, sztuka i życie codzienne – chcemy zastanowić się nad możliwością stworzenia systemu gospodarczego alternatywnego względem istniejącego obecnie. Zapraszamy do współpracy miejskich aktywistów, artystów, ekologów, filozofów, socjologów, jak również wszystkich tych, których nie zadowala status quo, a postmodernistyczną ironię chętnie zastąpiliby krytyczną utopią, rozumianą nie jako hegemoniczna wizja rzeczywistości, lecz jako narzędzie twórczej refleksji nad przyszłością.
Projekt realizowany we współpracy z następującymi środowiskami: DoxoTronica, „Nowy Obywatel”, „Nowe Peryferie”.
Pomysłodawczynie projektu: Anna Bargiel, Cecylia Malik, Aneta Rostkowska
Kuratorka: Aneta Rostkowska (rostkowska@bunkier.art.pl).
Autorem logo projektu Jest Kuba Woynarowski.
W maju - poza wydarzeniami organizowanymi w kooperacji z "Solą" - organizatorzy "Po kapitalizmie" zapraszają na pokaz filmu Tony'ego Gatlifa "Czas Oburzenia" (18.05, Noc Muzeów, godz. 20.30) oraz kółko samokształceniowe, w ramach którego dr Jan Sowa wygłosi referat pt. Komunizm – w stronę ustroju dobra wspólnego (28.05, godz. 18.30).
http://www.facebook.com/events/293774974043488/
http://www.facebook.com/events/310990285644571/
W maju - poza wydarzeniami organizowanymi w kooperacji z "Solą" - organizatorzy "Po kapitalizmie" zapraszają na pokaz filmu Tony'ego Gatlifa "Czas Oburzenia" (18.05, Noc Muzeów, godz. 20.30) oraz kółko samokształceniowe, w ramach którego dr Jan Sowa wygłosi referat pt. Komunizm – w stronę ustroju dobra wspólnego (28.05, godz. 18.30).
http://www.facebook.com/events/293774974043488/
http://www.facebook.com/events/310990285644571/
Bliższe informacje:
http://bunkier.art.pl/?projekty=po-kapitalizmie
http://www.facebook.com/pokapitalizmie
"Powrót książki"
"Powrót książki" to akcja edukacyjno-artystyczna realizowana przez MOCAK we współpracy z Projektem "Sól".. Składający się z trzech części projekt zainaugurował działanie Biblioteki MOCAK-u.
Współrealizatorem projektu jest jeden z krakowskich antykwariatów, który udostępnił Muzeum kilkadziesiąt „niemodnych” publikacji. Stare, zapomniane książki stały się obiektem uwagi artystów i uczestników warsztatów, którzy poprzez artystyczną interwencję zbudowali swoją indywidualną relację z przedmiotem. W trakcie spotkania zostały postawione pytania o cykl życia książki, miejsca jej funkcjonowania i istotę jej relacji z osobami, które o nią dbają.
Część pierwsza:
Trzydziestego pierwszego marca w czytelni Biblioteki MOCAK-u odbyły się warsztaty, których uczestnicy zapoznali się z różnymi formami książek artystycznych wykonywanych przez współczesnych artystów, a następnie sami twórczo przetworzyli wydawnictwa postrzegane jako nieatrakcyjne i niechciane.
Część druga:
Książki artystyczne stworzone przez uczestników projektu można było oglądać w czytelni Biblioteki MOCAK-u od 2 kwietnia. Prace eksponowano w stworzonej przez Mateusza Okońskiego instalacji, której forma nawiązywała do kartonowego pudła, w jakich antykwariaty przechowują przecenione książki.
Część trzecia:
W kwietniu książki powróciły do Antykwariatu Skrypt, gdzie można je nabyć po cenie sprzed przemiany. Antykwariat Skrypt znajduje się na ulicy Jabłonowskich 9 w Krakowie.
Artyści, którzy biorą udział w projekcie:
Koncepcja oraz organizacja wydarzenia:
Elżbieta Sala, Magdalena Mazik, Emilia Pawłusz (MOCAK).
Współpraca: Mateusz Okoński, Aneta Rostkowska (Projekt Sól).
Dokumentacja fotograficzna:
http://www.facebook.com/media/set/?set=a.331418940254915.76302.140470372683107&type=3
Współrealizatorem projektu jest jeden z krakowskich antykwariatów, który udostępnił Muzeum kilkadziesiąt „niemodnych” publikacji. Stare, zapomniane książki stały się obiektem uwagi artystów i uczestników warsztatów, którzy poprzez artystyczną interwencję zbudowali swoją indywidualną relację z przedmiotem. W trakcie spotkania zostały postawione pytania o cykl życia książki, miejsca jej funkcjonowania i istotę jej relacji z osobami, które o nią dbają.
Część pierwsza:
Trzydziestego pierwszego marca w czytelni Biblioteki MOCAK-u odbyły się warsztaty, których uczestnicy zapoznali się z różnymi formami książek artystycznych wykonywanych przez współczesnych artystów, a następnie sami twórczo przetworzyli wydawnictwa postrzegane jako nieatrakcyjne i niechciane.
Część druga:
Książki artystyczne stworzone przez uczestników projektu można było oglądać w czytelni Biblioteki MOCAK-u od 2 kwietnia. Prace eksponowano w stworzonej przez Mateusza Okońskiego instalacji, której forma nawiązywała do kartonowego pudła, w jakich antykwariaty przechowują przecenione książki.
Część trzecia:
W kwietniu książki powróciły do Antykwariatu Skrypt, gdzie można je nabyć po cenie sprzed przemiany. Antykwariat Skrypt znajduje się na ulicy Jabłonowskich 9 w Krakowie.
Artyści, którzy biorą udział w projekcie:
Tomasz Baran
Wioletta Buczak-Warszawa
Marek Chlanda
Maciek Chorąży
Szymon Durek
Piotr Filipiuk
David Grant
Justyna Gryglewicz
Irena Kalicka
Anna Maria Karczmarska
Robert Kuta
Grupa KUKU KUKU:
Katarzyna Kukuła i Agata Kus
Aleksandra Lewandowska
Piotr Lutyński
Szymon Jachna
Cecylia Malik
Mikołaj Małek
Tomasz Matejkowski-Marusarz
Dagmara Matuszak
Monika Misztal
Grzegorz Mart
Jakub Margasiński
Michał Mroczka
Mateusz Okoński
Agnieszka Piksa
Janek Płatek
Maria Prawelska
Mikołaj Rejs
Jakub Rodziński
Marta Sala
Karolina Spyrka
Barbara Strykowska
Grzegorz Siembida
Zofia Szczęsna
Artur Wabik
Sebastian Warszawa
Kuba Woynarowski
Katarzyna Wojdyła
Aleksandra Wojciechowska
Michał Zawada
Koncepcja oraz organizacja wydarzenia:
Elżbieta Sala, Magdalena Mazik, Emilia Pawłusz (MOCAK).
Współpraca: Mateusz Okoński, Aneta Rostkowska (Projekt Sól).
Dokumentacja fotograficzna:
http://www.facebook.com/media/set/?set=a.331418940254915.76302.140470372683107&type=3
Warsztat w Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie
Serdecznie zapraszamy na warsztat w Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie tworzony we współpracy z projektem "Sól"! Warsztat odbędzie się w sobotę 31 marca w godzinach 11-14 w siedzibie Muzeum przy ulicy Lipowej 4.
Opis wydarzenia:
W trakcie spotkania uczestnicy poznają różne książki artystyczne wykonane przez współczesnych artystów, a następnie sami twórczo przetworzą książki postrzegane jako nieatrakcyjne i niechciane. Współrealizatorem projektu jest jeden z krakowskich antykwariatów, który wypożyczył i udostępnił Muzeum kilkadziesiąt niechcianych i niemodnych publikacji. Stare, zapomniane książki staną się obiektem uwagi artystów i uczestników warsztatów, którzy poprzez artystyczną interwencję zbudują swoją indywidualną relację z przedmiotem. W trakcie spotkania zostaną postawione pytania o cykl życia książki, miejsca jej funkcjonowania i istotę jej relacji z osobami, które o nią dbają. Zmienione w dzieła książki wrócą do antykwariatu, gdzie można je będzie nabyć po cenie sprzed przemiany.
Warsztaty odbywają się w ramach projektu edukacyjno-artystycznego "Powrót książki".
Wstęp wolny, nie obowiązują wcześniejsze zapisy. Chętni mogą dołączyć w czasie trwania warsztatów.
Książki artystyczne stworzone przez uczestników projektu będzie można oglądać do piątku (6 kwietnia) w czytelni biblioteki."
Partnerem warsztatów - oprócz Projektu "Sól" - jest Antykwariat „Skrypt”.
Wydarzenie jest jednocześnie inauguracją działalności Biblioteki MOCAK.
INFORMACJE O BIBLIOTECE:
Biblioteka MOCAK-u zaprasza wszystkich zainteresowanych do korzystania z jej księgozbioru.
Działania artystyczne pozbawione kontekstu współczesnej myśli humanistycznej często wydają się niezrozumiałe, dlatego Biblioteka stara się odnaleźć odpowiednią perspektywę dla sztuki prezentowanej w MOCAK-u.
Współczesna sztuka i humanistyka to podstawowe dziedziny, w których zakresie Biblioteka MOCAK-u gromadzi zbiory. Osoby zainteresowane sztuką współczesną znajdą w bibliotece katalogi wystaw, monografie artystów, albumy oraz publikacje Muzeum.
W czytelni Biblioteki można skorzystać ze stanowisk komputerowych oraz katalogu on-line. Oferujemy także darmowy dostęp do bezprzewodowego internetu. Książki udostępniane są na miejscu.
Integralną część biblioteki MOCAK-u stanowi Biblioteka Mieczysława Porębskiego, w dniu warsztatów można będzie zwiedzać ją z przewodnikiem. Godzina rozpoczęcia oprowadzania: 15.00.
Miejsce: Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie, budynek B
Godziny otwarcia: poniedziałek – piątek godz. 9–16
Email: biblioteka@mocak.pl
Pracownicy:
Tomasz Kaszubski (kierownik) kaszubski@mocak.pl
Magdalena Mazik mazik@mocak.pl
Telefon: +48 12 263 40 35, +48 12 263 30 36
Fot. Rafał Sosin.
Subskrybuj:
Posty (Atom)